Rehabilitacja po udarze mózgu
Jedną z częściej stosowanych tu metod elektroterapii jest elektrostymulacja czynnościowa (FES), która polega na pobudzaniu mięśni pozbawionych kontroli ośrodkowego układu nerwowego do wykonywania lub wspomagania określonych czynności. Wykorzystuje się tutaj technikę elektrostymulacji mięśni EMS, gdzie impuls elektryczny odpowiedzialny za skurcz mięśnia jest w odpowiedni sposób wyzwalany. W przypadku np. rehabilitacji opadającej stopy, skurcz mięśnia inicjowany jest za pomocą czujnika umieszczonego pod piętą drugiej stopy.
Konsekwencją wystąpienia udaru mózgu jest utrata określonych funkcji organizmu, za które odpowiadały uszkodzone w wyniku udaru obszary mózgu. Do najczęstszych objawów udaru mózgu należy zaliczyć wszelkiego rodzaju niedowłady oraz paraliż części ciała. Rehabilitacja po udarze jest w tym zakresie długa, dość skomplikowana i nie zawsze prowadzi do odzyskania pełnej sprawności.
FES
Jedną z częściej stosowanych tu metod elektroterapii jest elektrostymulacja czynnościowa (FES), która polega na pobudzaniu mięśni pozbawionych kontroli ośrodkowego układu nerwowego do wykonywania lub wspomagania określonych czynności. Wykorzystuje się tutaj technikę elektrostymulacji mięśni EMS, gdzie impuls elektryczny odpowiedzialny za skurcz mięśnia jest w odpowiedni sposób wyzwalany. W przypadku np. rehabilitacji opadającej stopy, skurcz mięśnia inicjowany jest za pomocą czujnika umieszczonego pod piętą drugiej stopy (np. aparat Everyway EM-3000).
Zabiegi FES mają również na celu uaktywnienie mięśni do pracy, aby zapobiec zanikowi mięśni, które przestały wykonywać już swoje naturalne funkcje. Są też korzystne przy występowaniu spastyczności. Można do tego celu stosować nawet zwykłą stymulację nerwowo-mięśniową EMS realizowaną przez wiele podręcznych elektrostymulatorów z funkcją stymulacji EMS.
Inny, równoległy zestaw działań terapeutycznych koncentruje się na usprawnieniu funkcji samego mózgu, czyli organu, który bezpośrednio został uszkodzony w wyniku udaru. Chociaż komórki nerwowe mózgu nie posiadają zdolności regenerowania się, to okazuje się, że mogą zmieniać swoją rolę, w szczególności mogą zastąpić w działaniu inne komórki, które uległy uszkodzeniu. Trzeba je tylko do tego zmusić. Cechę tą określa się mianem neuroplastyczności mózgu.
Biofeedback
Jedną ze stosowanych tu metod leczniczych jest tzw. biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Jest to technika obrazowania pacjentowi tych czynności fizjologicznych mózgu, które w wyniku choroby nie poddają się woli pacjenta. Biofeedback angażuje mózg do pracy, czemu sprzyja również większa wiara pacjenta, który bez zastosowania tej techniki nie miał szansy zaobserwować jakiejkolwiek reakcji. W konsekwencji mózg zaczyna się uczyć poprzez znajdywanie nowych sposobów kontroli tych mięśni, które zostały pozbawione ośrodkowego sterowania.
Większość stosowanych rozwiązań metody biofeedback bazuje na analizie sygnałów EMG, czyli biologicznych impulsów związanych z aktywnością mięśni. W szczególności są to te sygnały, które są wysyłane przez mózg i które w wyniku udaru zostały znacznie osłabione. Wykrycie takiego sygnału jest natychmiast obrazowane pacjentowi w formie wzrokowej lub dźwiękowej. Nie jest to co prawda klasyczna elektrostymulacja, gdyż nie dochodzi tu do stymulacji prądem. Odbywa się tu jednak swoista stymulacja mózgu, co wynika z wykorzystania zjawisk o charakterze elektrycznym (EMG).
ETS
Bardziej zaawansowane rozwiązania biofeedback'u, zwane w skrócie ETS (Electromyographic Triggered Stimulation), spełniają dodatkowo rolę wspomnianej wcześniej elektrostymulacji czynnościowej (FES). Impuls elektryczny (EMS) wywołujący skurcz mięśnia jest wyzwalany w odpowiedzi na wykryty sygnał EMG. Mamy tu do czynienia jakby ze wzmocnieniem osłabionego sygnału płynącego z mózgu, który samodzielnie (bez pomocy EMS) nie jest w stanie doprowadzić do skurczu. Pacjent nie tylko widzi na ekranie urządzenia osłabioną aktywność mózgu odpowiedzialną za wykonanie ruchu, ale jest w stanie ten ruch wykonać dzięki zewnętrznemu impulsowi.